Świadczenie wychowawcze a praca za granicą
Świadczenie wychowawcze "500+" a praca za granicą
Jakich przypadków to dotyczy?
Wnioski muszą być przekazane do rozpatrzenia Wojewodzie Pomorskiemu wtedy, gdy jeden bądź więcej członków rodziny, osoby występującej o świadczenie wychowawcze, mieszka lub pracuje za granicą. Dotyczy to także rodziców rozwiedzionych lub żyjących w związkach partnerskich.
Przepisy unijne nie pozwalają na pobieranie świadczeń wychowawczych równoczenie w różnych krajach. Jeśli ktoś korzysta już ze świadczenia o podonym charakterze za granicą, nie otrzyma go w Polsce.
Co to jest koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego?
To mechanizm, który zapobiega jednoczesnemu pobieraniu pełnej kwoty świadczeń o charakterze rodzinnym na te same dzieci w dwóch państwach w tym samym okresie.
Świadczenie wychowawcze "500+" wchodzi w zakres klasycznej definicji świadczeń rodzinnych, koordynowanych w ramach Unii Europejskiej, EOG lub Szwajcarii.
Kto takie przypadki wyjaśnia?
W takich przypadkach do wniosków mają zastosowania unijne przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, tymi sprawami zajmuje się Wojewoda Pomorski za pośrednictwem Wydziału Koordynacji Świadczeń Oddział Koordynacji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych.
Gdy rodzina przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia wychowawcze, tamtejszy organ informuje o tym fakcie Wojewode w Polsce, Wojewoda zaś przekazuje te inforamcje do właściwej gminy.
A jeśli ktoś pobiera podwójne świadczenie?
W przypadku pobierania świadczenia rodzinnego za granicą i otrzymywania świadczenia wychowawczego w Polsce trzeba będzie zwrócić przyznane pieniądze wraz z odsetkami w Polsce lub za granicą.
Jaka jest kolejność wypłacania świadczeń?
W pierwszej kolejności świadczenia przyznawane są z tytułu zatrudnienia lub pracy na własny rachunek, w drugiej kolejności- z tytułu otrzymywania emerytury lub renty i w ostatniej- na podstawie miejsca zamieszkania. Państwo mające pierwszeństwo wypłaca pełną kwotę świadczeń rodzinnych- po spełnieniu kryteriów przewidzianych w jego ustawodawstwie, natomiast drugie państwo wypłaca dodatek dyferencyjny.
Co to jest dodatek dyferencyjny?
Jest to kwota wynosząca różnicę między wysokością świadczeń, w przypadku, gdy ich wysokość w drugim państwie przewyższa sumę świadczeń w pierwszym państwie- tak, aby osoba zainteresowana otrzymała najwyższą możliwą kwotę świadczeń przewidzianą w ustawodawstwie jednego z państw członkowskich.
Przydatne linki:
http://www.gdansk.uw.gov.pl/koordynacja-systemow-zabezpieczenia-spolecznego