Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dnia 30.09.2019r. Wójt Gminy Sztutowo podpisał kolejną umowę z Polskim Centrum Opieki w Gdyni o przystąpieniu do Powszechnego Pomorskiego Systemu Teleopieki.

Gmina Sztutowo dążąc do podwyższenia bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców przy współpracy z Polskim Centrum Opieki, umożliwia na preferencyjnych warunkach dostęp do usługi Teleopieki domowej osobom zamieszkałym na terenie Gminy Sztutowo z grupy podwyższonego ryzyka, (tj. mieszkające samotnie lub przebywające okresowo w domu samotnie w wieku 60+ lub osoby zagrożone: osoby niewidome, z zaburzeniami pamięci, po incydentach kardiologicznych, neurologicznych, o podwyższonym poziomie cukru), które wyraziły chęć przystąpienia do systemu, zakwalifikowanych do objęcia usługą przez lekarza rodzinnego lub lekarza geriatrę.

W ramach umowy Polskie Centrum Opieki w Gdyni dzierżawi Gminie Sztutowo telefony stacjonarne lub telefony komórkowy z osobistym nadajnikiem w postaci wisiorka, które są przekazywane osobom objętym systemem Teleopieki. Wszelkie koszty dzierżawy telefonów ponosi Gmina Sztutowo.

Teleopieka jest usługą, dającą możliwość całodobowego wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa (np. nagłe zasłabnięcie, upadek) za pomocą „czerwonego przycisku alarmowego”, którego wciśnięcie włącza alarm odbierany w Centrum Operacyjno-Alarmowym.  

Kto może skorzystać z usługi

W pierwszej kolejności Teleopieka ma służyć osobom, które pozostają na długie godziny same w domu i obawiają się, że w tym czasie mogą być pozbawione pomocy czy też opieki, nawet w nagłej potrzebie. Usługa skierowana jest do każdego, kto chce podwyższyć swoje bezpieczeństwo osobiste i komfort codziennego życia.

Celem Teleopieki jest by osoba starsza, chora, niepełnosprawna, czasowo lub trwale niesamodzielna, jak najdłużej mogła bezpiecznie pozostać w swoim środowisku domowym. Teleopieka zapewnia pacjentowi wysoki poziom bezpieczeństwa, a rodziny tych osób w znaczny sposób odciąży.

Tak więc usługa Teleopieki w szczególności dedykowana jest osobom:

 • potrzebującym
 • starszym
 • którym przydarzyły się już kiedyś upadki, lub istnieje jego ryzyko
 • ze schorzeniami narządu ruchu
 • z chorobami o podłożu kardiologicznym
 • po zabiegach operacyjnych
 • z zaburzeniami równowagi
 • z wadami wzroku
 • z cukrzycą
 • ze schorzeniami neurologicznymi np. po udarach
 • mało aktywnym
 • z osteoporozą

Jak działa usługa

Teleopeka - składa się z trzech współdziałających ze sobą elementów:

 • NADAJNIK - osobisty przycisk alarmowy noszony na przegubie ręki wysyła sygnał do Centrali;
 • TERMINAL - urządzenie wyposażone w mikrofon i głośnik, uruchamiane jest w razie interwencji przez nadajnik z dowolnego miejsca mieszkania i umożliwia rozmowę z operatorem, znajdującym się w Centrum Operacyjno - Alarmowym;
 • CENTRUM OPERACYJNO-ALARMOWE - odczytuje wysłany sygnał alarmujący i dzięki terminalowi znajdującemu się w mieszkaniu pozwala pracownikom centrali nawiązać kontakt i podjąć odpowiednią interwencję.

Wszystkie osoby chętne do skorzystania z usługi Teleopieki domowej zapraszamy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sztutowie, w godzinach pracy urzędu.

http://www.centrum-opieki.pl/kontakt

ZAŁĄCZNIKI:

								

Regulamin świadczenia usługi

Utworzono dnia 31.01.2019, 10:36

Karta informacyjna dla podopiecznego

Utworzono dnia 31.01.2019, 10:35

NASZA PLACÓWKA

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej
w Sztutowie

ul. Gdańska 55

82-110 Sztutowo

tel./fax (55) 247 71 09

e-mail: gops@gops-sztutowo.pl

Godziny urzędowania:

od poniedziałku do piątku od 730 do 1530

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2021
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny